Rüyada mihrap görmek

Rüyada mihrap görmek, imama veya bir öndere delâlet eder. Rüyada İmamın mihrapta namaz kıldığını görmek, ona tabi olmaya delâlet eder. Yine rüyada vaktin dışında mihrapta namaz kıldığını gören kimsenin kendisinden sonra evlat ve torunlarının erişecekleri hayra ve memuriyete delâlet eder. Rüyada mihraba bir veya iki damla, ya da üç damla sidik damlattığını görmek, her bir damlası temiz bir evlada delâlet eder.

Kişinin rüyada mihrapta namaz kıldığını görmesi de kendisi için güzel bir müjdedir. Ibn-i Kesir demiştir ki: Rüyada mihrap görmek, helal rızka, saliha bir zevceye delâlet eder. Rüyada bir caminin mihrabını kıbleden eğrilmiş halde görmek, bidat ve nifaka işarettir.

Rüyada mihraba sidik yaptığını görmek, rüya sahibinin erkek bir çocukla müjdelenmesine ve o çocuğun büyüdüğünde insanlara önder olmasına delâlet eder.

Nablusî demiştir ki: Rüyada evlerdeki mihrapları parmaklarıyla tayin etmek, oranın erkek evlada kalmasına, eğer erkek çocuk yoksa vakfa ait olmasına delâlet eder. Bazı kere de mihrap görmek: “Zekeriyya ne zaman (kızın bulunduğu) mihraba girdiyse onun yanında bir yiyecek buldu.” (Al-i İmran, 37) mealindeki ayet işaretince helal rızka ve sa-liha bir zevceye delâlet eder…

Yorum Bırakın