Rüyada uyku görmek – uyuduğunu görmek

Rüyada kendisini uykuda görmek, tenbellik ve gaflet alâmetidir.  Yine rüyada uyku, menfaatların meydana çıkmamasına ve yüce Allah’ın insana vacip  kıldığı salih amellerden gaflet etmeye işarettir.  Henüz kocaya gitmemiş bir kız, rüyada kendisini uyuyor görse, bu rüya onun için  nikâha ve kocaya delâlet eder.

Rüyada bütün insanların uykuda olduklarını görmek, topyekün insanlar hakkında  kötülüğe ve piyasanın pahalı olmasına delâlet eder.  Rüyada arkası üzerine uyuduğunu görmek, dünyaca nail olacağı kuvvet ve kudrete  delâlet eder. Uyku rüyası, üzüntü, keder ve sıkıntının gitmesine de delâlet eder.

Bir valinin rüyada kendisini uyuyor görmesi, onun valilikten azledileceğine işarettir.  Korkan bir kimsenin rüyada uyuduğunu görmesi, korkudan emin olmaya delâlet eder.

Taat ve ibadet ehli bir kişinin rüyada uyuduğunu görmesi, mübarek bir yolculuğa  çıkmaya, tenha bir yere çekilip Allahu Teâlâ’yı zikretmeye ve dünya zinetlerine rağbet  etmemeye delâlet eder.

Bir kimsenin rüyada birçok ağaçlar altında uyuduğunu, sağına ve soluna yattığını  görmesi, neslinin çok olacağına ve o neslin devamına delâlet eder.  Rüyada karnı üzerine yattığını görmek, mülke, mal ve evlada işarettir.

Rüyada bir kabristanda, yol üzerinde veya bir kabir üstünde uyuduğunu görmek,  hasta için ölüme, sağlam için de işsizliğe ve sıkıntıya delâlet eder.  Yanı üzerine uyuduğunu görmek, hayır, hastalık ve ölüm ile tâbir olunur.

BİR CEVAP YAZIN