Rüyada ferahlık görmek

Rüyada çok mesrur olup, içinin ve gönlünün açıldığını görmek,  günahtan tevbe etmeye ve tevbenin kabulüne işarettir. Üzüntü, keder ve sıkıntıda  olan bir kimsenin bu rüyayı görmesi, sıkıntıdan ve üzüntüden kurtulmaya delâlet  eder.

Bir kimsenin rüyada gördüğü ferahlık hâli, eğer gönlünün razı olmadığı bir mal  sebebiyle ise, o takdirde, bu rüya üzüntü ve kedere alâmettir. Bazı kere de ferahlık,  ibâdet ve itaatten uzak kalmak ile tâbir olunur.

Yine rüyada görülen ferahlık, bir hastanın iyileşmesi, bir hapisin kurtulması veya bir  mazlumun selâmete ermesi gibi hayırlı haberlerden dolayı ise, bu rüya sevinmeyi  icap ettiren şeylere ve güzel hallere delâlet eder.

Ibri-i Şîrîn hazretleri demiştir ki: Rüyada bir kimse tarafından ferahlandığını görmek,  hüzün ve kedere duçar olmaya delâlet eder.  Cafer-i Sâdık (r.a) da şöyle demiştir: Rüyada sebepsiz yere ferah ve sürür görmek,  rüya sahibinin ecelinin yakın olduğuna delâlet eder.  Yine denilmiştir ki: Rüyada ferah ve sürür iyi değildir. Rüyasında kendini ferahlı ve  mesrur gören kimse gam ve kedere düşer.

BİR CEVAP YAZIN