Rüyada cami görmek

Rüyada cami görmek ile ilgili İmam Nablusi, Hz.Cafer, İbn-i Sirin, Cabirü’l-Mağribî gibi rüya tabiri yapan kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz.

Rüyada cami görmek ile ilgili rüya tabirleri

Kişinin rüyada cami görmesi, hayır ve bereket ile tâbir olunur. Çünkü  camiler, İslâmın alâmeti ve şiarı ve Allahın evleridir. Rüyada camiye girdiğini görmek,  din işlerini hakkıyla yapmaya, helal ve haram arasını ayıran hâkime ve insanın ticaret  için çıktığı pazara delâlet eder.

Bir Müslümanın rüyada şehir camiini görmesi; ana, baba, hoca ve üstad gibi  kendisine itaat lazım olan herkese delâlet eder. Rüyada caminin mihrabını görmek,  helâl rızka ve sâliha zevceye işarettir.Rüyada mazlum olarak camiye girdiğini görmek, adalete, Kur’an ve denize, temizlik  mahalli olan hamama, huşu yeri olan kabre, güzel kokuya, susmaya ve kıbleye  yönelmeye delâlet eder.  Rüyada, cami, mescid ve medrese inşa ve imar ettiğini görmek, kendisine tabi  olunacak bir âlime delâlet eder.

Ibn-i Sîrîn hazretlerinin tabiri

– Rüyada, cami, mescid, medrese veya başka hayır evi imar eylediğini görmek,  uyanıkken bunları yapmaya muvaffak olmaya delâlet eder. Ve rüya sahibi salih  ameller işler. Eğer ehil biri ise hüküm ve nüfuz sahibi olur.

Yine rüyada cami, mescid veya medreseye bir şey ilave ettiğini görmek, dinde çok  çok hayıra nail olmanın işaretidir.

Cabirü’l-Mağribî tabiri

– Rüyada bir mescid inşa eylediğini görmek, dindar ve saliha bir kadın ile evlenmeye  delâlet eder. Rüyada, camiye, mescide ve ya medreseye girdiğini görmek, takva ve  vera ile de tâbir olunur.

Cafer-i Sâdık (r.a)  yorumu

Rüyada cami görülmesi şu veçhe ile tâbir olunur:

a) Sultan ve onun makamı,

b) Medrese hocaları,

c) Alimler ve fıkıh bilginleri,

d) Kadri yüce bir kadın.

Rüyada cami görmek ile ilgili İmam Nablusî (rh.a) tabiri

Rüyada cami görülmesi, düşmandan korunup  korkudan emin olmak için yapılan kaleye delâlet eder. Caminin kubbesi melikin  yakınları ve haline muttali olan kimselere işarettir. Caminin direkleri de, devlet  büyükleri ve âmirler ile tâbir olunur.

Rüyada caminin mihrabını görmek, helâl rızka, saliha zevceye dinde hayra; minaresi,  vezir ve imama, bazı kere de minare, müezzine, Kur’ân-ı Kerim okuyana delâlet eder.

Bir kimsenin rüyada caminin yanmasını ve rüzgarın camiyi uçurmasını görmesi, rüya  sahibinin kaybolmasına, mülkünün değişmesine alâmettir. Caminin etrafında olan  şadırvan, subaylar ve askerler için tıpkı kışlalar gibidir. Bir şehrin camisi, o şehir  halkına delâlet eder.

Rüyada caminin sergilerini, halılarını görmek, şehrin hayır sahiplerine ve namaz  ibadeti için camide toplanan cemaate delâlet eder.

Caminin müezzinini rüyada  görmek, şehrin hakimi, halkı hidayete davet eden ve duasına inanılır âlimlerine  işarettir.  Yine denilmiştir ki, caminin lambalarını görmek, o asrın fıkıh âlimlerine delâlet eder.  Caminin tavanı ise hüküm vermede müracaat edilen dinî kitaplardır. Hasılı, rüyada  cami görmek, iyilik, hayır, bereket ve ni’mettir.

BİR CEVAP YAZIN