Rüyada azık görmek

Rüyada azık torbası görmek, uzun bir sefere çıkmaya delâlet eder. Dul bir kadının bu rüyayı görmesi, yakında evleneceğine işarettir. Kız için de durum aynıdır.

Rüyada Azık Görmek – Azık ne demektir

Yiyecek, besin, gıda, uzun yola çıkarken hazırlanan kumanyaya azık denilir ve bu gıdaların konulduğu torbaya da azık torbası denilir. Anadolu’da yıllarca kullanılan azık torbası, köylerde dedelerimizin, ninelerimizin evlerinde görmüş olma ihtimaliniz yüksektir. Dağa, ormana, tarlaya giderken bu torbalar doldurularak yola çıkılır.

Azık Torbası Dokumacılığı

Azık torbası dokumacılığı Anadolu’nun bazı yörelerinde devam ettirilmektedir. Yaylalarda yörükler, çobanlar ve tarlalarda köylüler tarafından kullanılmaktadır. Öğle yemeği vaktinde çobanın, çiftçinin azığı bu torbalarda taşınır.  Bu torbalar tek gözlüdür ve kilimlerde kullanılan koç boynuzu, yıldız, keklik ayağı, kurtağzı, akrep, eli böğründe, aslan ağzı, kıvrım, putrak gibi motifler vardır.

Yörüklerin dokumuş olduğu torbalarda kullanılan en güzel motiflerde nakışlar bir biri ile uyumludur ve renk bütünlüğüne dikkat edilir.

 

 

 

BİR CEVAP YAZIN