Rüyada ağladığını görmek – Rüyada ağlamak ne anlama gelir

Rüyada ağlamak sıkça görülen bir rüya olarak insan üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Rüyada birine sarılıp ağlamak, rüyada başkası için ağladığını görmek, gözyaşı döktüğünü görmek gibi birçok durum olabilir. İşte rüyada ağlamak ile ilgili durumlar ve detaylı yorumları….

Ağlamak, insani bir olgudur. Yaşamda üzücü olaylar karşısında ağlamak, herkesin yaşadığı bir durumdur. Kimi zaman da insanlar sevinç gözyaşları döker. Rüyalarda ağlamak ise, bu iki durumdan hareketle hem olumlu hem de olumsuz şekilde yorumlanır. Rüyayı net olarak yorumlamak için bazı detayların hatırlanması önemlidir.

Rüyada ağladığını görmek

Rüyada ağlamak bazı kere sevinç, bazı kere de kedere işarettir.

Rüyada yüksek sesle ve feryad ederek, elini yüzüne vurarak, söz söyleyerek, yakasını paçasını yırtarak ağladığını görmek, uyanıkken bu şekilde ağlamaya delâlet eder.

Allah korkusundan ağlamak

Rüyada Allah korkusundan, Kur’ân-ı Kerim dinlemek veya hatalarını hatırlayarak ağlamak, ferah ve sevince ve iyi akıbete delâlet eder.

Ve yine ağlamak, yüce Allah’tan korkmaya, rahmetin inmesine, muhtaç olan kimseler için de yağmura delâlet eder.

Çünkü gözyaşı olan yere rahmet iner. Ağlamak bulunmaz sermayedir.

Ebu Said El-Vâiz demiştir ki:

– Rüyada tanıdığı bir insanın vefat ettiğini ve buna ağladığını görmek, gördüğü gibi çıkmaya, keder ve hüzne delâlet eder. Ağlamadığı halde gözlerinden iplik iplik yaşlar aktığını görmek, murada ermeye ve sevince delâlet eder.

Câfer-i Sadık (r.a.) demiştir ki:

– Rüyada ağladığını sonra güldüğünü görmek, ecelin yaklaştığına işarettir. Çünkü dünya müminin zindanı mesabesindedir, burdan kurtulmak sevinç getirir.

Ölü üzerine ağladığını görmek

Bir kimsenin rüyada ölü üzerine feryat ederek  ağladığını görmesi, vaaz ve nasihata delâlet eder.  Rüyada ölü üzerine ücretle ağlayan kadınları görmek, halin değişmesine, evin  perişan ve harap olmasına, bir hadis gereğince, çirkin amelleri işlemeye delâlet eder.

Çünkü ölü üzerine bağırıp çağırarak ağlamak dinen makbul değildir.  Rüyada bağırarak ağlamak, ağlayan kişi tarafından fitne uyandırmaya işarettir. Bazı  kere de bu türlü ağlamak, hidayetten sapıklığa veya dinden yüz çevirmeye delâlet  eder.

Denilmiştir ki: Rüyada feryat ve bağırarak ağlamayı dinlemek, köpeklerin seslerine,  ağlayan kadının sesi, ateş körüğünün sesine, def, zil v.s. gibi şeylerin sesleri de  feryat ederek ağlamaya alâmettir.

BİR CEVAP YAZIN