Rüyada kitap görmek

Kişinin rüyada kitap görmesi, kuvvet ve kudrete delâlet eder. Bu sebeple rüyada elinde bir kitap olduğunu gören kimse, kuvvete, şerefe ve rütbeye erişir. Cafer-i Sâdık (r.a) demiştir ki: Rüyada mushaf görmek, yedi veçhe ile tâbir olunur:

a) İlim,

b) Hikmet,

c) Miras,

d) Emanet,

e) Helal rızık,

f) Hüküm,

g) Kuvvet…

Rüyada elinde fıkıh kitapları olduğunu görmek, hayırlı yola sülük etmeye, onları okuduğunu görmek, İlâhî emirlere tabi olmaya ve kötülüklerden kaçınmaya delâlet eder.

Rüyada elinde dürülü bir kitap görmek, ömrün bittiğine ve hayat defterinin dürüleceğine delâlet eder.

Rüyada açık kitap, geniş habere, kapalı kitap, gizli habere işarettir. Kitabı bir erkek çocuk elinde görmek, müjdeye, hizmetçi elinde görmek, yine müjdeli bir habere delâlet eder. Kadın elinde görmek, sevindirici bir işi beklemeye işarettir. Eğer rüyada görülen kadın koku sürünmüş güzel bir kadın ise, kendisine övgü bulunan bir habere delâlet eder. Bir kimsenin rüyada müslümanlarm liderlerinden bir yazı aldığını görmesi, saltanat ve gıpta edilecek bir nimete delâlet eder.

Rüyada bir kitabı sağ tarafında görmek, bolluk, ucuzluk içinde geçecek bir seneye delâlet eder. Sol tarafında görmek, yapılan işden pişmanlığa ve kedere delâlet eder.

Rüyada bir kitabı kestiğini ve yırtıp parçaladığını görmek, üzüntü ve kederden kurtulmaya, fitne ve serden hayra nâiliyete delâlet eder. Bazı kere de rüyada kitap vermek, kişinin kendisiyle iyi anlaşan arkadaşına, üzüntü ve kederden kurtulmaya, hastalıklardan şifa bulmaya delâlet eder. Rüyada, içinde ne olduğu bilinmeyen ciltli bir kitap görmek, hile yapmaya, gizli yapılan alışverişe veya yaşından dolayı ayıplanan bir kadına işarettir.

BİR CEVAP YAZIN