Rüyada kabir görmek

Bekâr bir kimsenin rüyada kabir kazdığını görmesi, hile ile bir kadın ile  evleneceğine delâlet eder.  Rüyada kabir görmek, hapse işarettir. Nitekim hapishane de kabre delâlet eder.  Rüyada kabir yaptığını görmek, ev yapmaya veya evi tamir etmeye alâmettir. Çünkü  kabir de insanın evidir ve orada uzun müddet kalacaktır.  Bir kimsenin rüyada kabirler üzerine yağmur yağdığını görmesi, o kabirdekilere  Allah’ın rahmetinin tecelli ettiğine alâmettir.

Bazı kere de rüyada kabir görmek, uzak yolculuklara, üzüntü, keder, korkunç yerler,  zevce ve zindanlara delâlet eder.  Rüyada Hâtemül Enbiya (s.a.v.) efendimizin mübarek kabrini açtığını görmek, Resûl-i  Ekrem’in unutulmuş olan bir sünnetini ihya etmeye işarettir.

Bir kimsenin rüyada dam üstünde kabir kazdığını görmesi, uzun ömre delâlet eder.  Rüyada bir kabirden çıktığını görmek, üzüntü, keder ve sıkıntıdan kurtulmaya veya  hastalıktan şifa bulmaya delâlet eder.  Ibn-i Sîrîn hazretleri demişlerdir ki:

“- Rüyada kabre konulduğunu görmek, sıkıntı ile tâbir olunur. Üzeri örtülü olmayarak  kabre konulduğunu görmek, uzun bir yolculuğa delâlet eder. Ve o kişi bu seferde  hayır ve menfaata nail olur. Kendi mezarı üzerinde ayakta durup kendine baktığını  gören günahlarından kurtulur.”

Rüyada bir ölünün kabrini açtığını görmek, o ölünün yol ve mesleğini talep etmeye ve  onun yolunca gitmeye delâlet eder.  Eğer o ölü âlimse, rüya sahibi ilim ve hikmete nail olur.

Rüyada dikilmiş bir kefenle beraber bir kabir içine defnedilmiş olduğunu görmek, bir  kadınla nikahlanmaya delâlet eder. Yine rüyada bir kabir satın aldığını ve fakat içine  girmediğini görmek, bir kadına nikâhla mâlik olmaya veya bir hizmetçiye işarettir.

BİR CEVAP YAZIN