Rüyada sel görmek

Rüyada şiddetli yağmurdan sonra sel geldiğini görmek, bazı üzüntülere ve şiddete delâlet eder. Bir kimsenin rüyada sel içinden yüzerek karaya çıktığını görmesi, zulümden kurtulmağa ve selâmete delalet eder. Rüyada yağmurdan meydana gelen seli görmek, rüya sahibine isabet edecek eziyet ve hastalığa işarettir.

Cafer-i Sadık (r.a) demiştirki: Rüyada sel görmek, dört vech ile tâbir olunur:

a) Büyük ve çetin bir düşman,

b) Zalim ve cebbar melik,

c) Muzaffer asker,

d) Şiddetli fitne.

Rüyada selin temiz ve suyunun tatlı olduğunu, halkın ondan istifade ettiğini görmek, birbirini takip eden hayırlı rızıklara ve nimetlere delâlet eder. Rüyada selin, çarşıdaki dükkanların üzerine çıktığını görmek, suların taşmasına veya sultanın halka zulmüne delâlet eder. Bazı kere de sel görmek, batıl ve yalan söze işarettir.

Selin kan şeklinde aktığını görmek, Yüce Allah’ın gazabına delâlet eder. Rüyada seli toplayıp bir kab içine koyduğunu ve insanların bundan sevinç duyduğunu ve bunu saklayarak yiyip içtiklerini görmek, süt, zeytin yağı ve bal gibi gıda maddelerinin ucuzluk ve bolluğuna delâlet eder.

Nablusî (rh.a) demiştir ki: – Rüyada sel sebebiyle yeryüzünün su ile kaplanmasının görülmesi, afet, bela ve musibete, halka vurulacak vergiye, onlara hücum edecek düşmana veya tutulacakları taun ve veba hastalığına delâlet eder. Ancak o sel yağmur suyu ise hayret, imdat, yardım ve halk için meydana gelecek berekete delâlet eder.

Rüyada kış gününde sellerin taştığını görmek, marifetsiz ve anarşi çıkaran kötü bir millete delâlet eder.

Rüyada selin kendi evi içine aktığını görmek, kötü sözlü ve şerli bir kadına işarettir. Denilmiştir ki: Taşkın olan her suda hayır yoktur. Kuyu, ırmak yahut nehirden bilinen veya bilinmeyen bir yere çokça akan su gerek bulanık, çok veya az olsun bunların hepsi üzüntü ve kedere delâlet eder.

Bazı kere de rüyada sel görmek, arslan, ejderha veya yılan gibi şeyler tarafından yolun kesilmesine delâlet eder. Bazan da mevsimsiz gelen sel, selin geldiği cihetten bir bidatin çıkacağına işarettir.

BİR CEVAP YAZIN