Rüyada sakal görmek

Rüyada sakal görmek, erkek için zenginlik, şeref ve izzettir.  Rüyada sakalının tıraş edildiğini görmek, üç şekilde tâbir olunur:

a) Borçtan kurtulmak,

b) Hastalıktan şifa bulmak,

c) Gam ve kederin gitmesi.

Bir kimsenin rüyada sakalının uzadığını hatta karnına ulaştığını görmesi, mal ve  şöhrete delâlet eder. Ve bunu kazanırken de sakalından karnında bulunan miktarca  zahmet çeker.

Rüyada sakalının aşırı derecede uzadığını hatta yere düştüğünü görmek, ömrün  bittiğine ve ölüme işarettir.

Yine buluğ çağma gelmemiş bir çocuk rüyada sakalının büyüdüğünü görse, o çocuk  bülüğ çağma gelmeden ölür.  Rüyada sakalının yarısının tıraş edilmiş, yansırının da duruyor olduğunu görmek,  fakirlik ile tabir olunur.

Bir kimsenin rüyada bir başka adamın sakalını tutup onu çektiğini görmesi, o zatın  malına varis olmaya delâlet eder.

Yine rüyada başka bir adamın sakalını kestiğini görmek, o adamın mirasını yemeye  işarettir.

Rüyada kendi sakalından bir veya iki tutam aldığını ve ondan hiçbir şey eksilmediğini  görmek, şöhret ve devlet sahibi bir kişiden gelecek mala delâlet eder.

Rüyada kendi zevcesinin sakallı olduğunu görmek, rüya sahibinin malının veya  oğlunun malının ziyade çok olduğuna ve zevcesinin hastalığına delâlet eder.

Bazı kere de rüyada sakal görmek, heybet ve kuvvete, dükkana, geçim yollarına,  elbiseye, kazanç ve menfaata delâlet eder.

Rüyada kadının sakal çıkardığını görmek, o kadının erkekleşmesine ve hayasızlığına  delâlet eder.

Nablusî (rh.a) demiştir ki: Evli olan bir kadın rüyada sakallı olduğunu görse, o  kadının kocasının kaybolmasına, dul ise, onun haline uygun iş bilir bir adamla  evlenmesine, bu rüyayı hamile bir kadın görse, erkek bir çocuk doğurmasına, eğer bir  dava ve düşmanlığı varsa galip gelmesine ve erkekler yerine geçmesine ve erkek gibi  iş görmesine delâlet eder.

İbn-i Kesir demiştir ki: Rüyada sakalından tutup çekmek, mirasa delâlet eder.  Sakalının ağardığmı görmek, ikrah ettiği bir şeyi görmeye işarettir.

Rüyada kadının sakalının bittiğini görmek, yedi vech ile tâbir olunur:

a) Hamile ise, erkek çocuk doğurur.

b) Eğer hamile değilse, ömrünce çocuk doğurmaz,

c) Eğer evladı var ise, o çocuk kavminin reisi olur,

d) Eğer dul ise, evlenir,

e) Kocasından mirasa nail olur,

f) Erkekler gibi iş yapar,

g) İzzet ve ikbâle erer.

Rüyada sakalının kırarmış olduğunu görmek, şeref, hürmet ve vakarında ziyadeye,  bembeyaz kar gibi olmuş görmek, kuvvet ve zaafa, hürmette azlığa, malda noksana  delâlet eder.

BİR CEVAP YAZIN