Rüyada şah damarı görmek

Şah damarı insanın can ipinin düğümüdür. Bunun için rüyada şah  damarı görmek, insanın ölüm ve hayatına delâlet eder. “Biz insana şah  damarından daha yakınız!” mealindeki âyet işaretince de Allahu Teâlâ’ya yakınlığa  delâlet eder.  Bazı kere de şah damarı, ortaklar, kardeşler, ana-baba veya karı kocanın namusunu  yahut malını muhafaza eden velisine delâlet eder.

Rüyada şah damarının iki tarafında bulunan damarlardan kan aktığını görmek, rüya  sahibinin ölümüne delâlet eder. Bazı kere de bu damarlar, ahde ve sıkıntılı bir işe  bağlanmaya işarettir.  * ŞAHİN: Rüyada şahin kuşu görmek, yüksek bir memuriyete delâlet eder. Çünkü  şahinler yüksekten uçar.  “Her kuş uçar, bak kuzguna,  Fakat şahin hiç benzer mi ona?”

Cafer-i Sâdık (r.a.) demiştir ki: Rüyada şahin kuşu görmek, üç vech ile tâbir olunur:

a) Ferah,

b) Müjde,

c) Mal.

Rüyada şahin kuşu tuttuğunu görmek, ulüvv-i kadre, yüksek mevki, makam ve izzete  delâlet eder.  Denilmiştir ki: Rüyada görülen şahin, vefası olmayan zalim bir sultandır. Rüyada  şahin kuşu, rütbe itibarıyla doğan kuşundan daha aşağıdır.  Rüyada kendisini şahin kuşu olmuş görmek, bir şehre vali olmaya delâlet eder.

Rüyada şahin eti yediğini görmek, kudret ve kuvvete, mal ve menfaata delâlet eder.  Elinden şahin kuşunun uçtuğunu görmek, mevkisini kaybedeceğine işarettir.

BİR CEVAP YAZIN