Rüyada oruç görmek

 Rüyada oruç tuttuğunu ve vaktinde iftar ettiğini görmek, din ve dünyada  hayra ermeye, helal rızka, hüzün ve kederden halâs olmağa delâlet eder.

Cafer-i Sâdık hazretleri demiştir ki: Rüyada oruç görmek, on türlü tâbir edilir:

1) Kudret,

2) Riyaset,

3) Sıhhat,

4) Mertebe,

5) Tevbe,

6) Zafer,

7) Bol nimet,

8) Hac,

9) İzzet,

10) Evlat…

Rüyada arka arkaya iki ay oruç tuttuğunu görmek, günahlardan tevbe etmeye  işarettir. Nafile olarak tuttuğunu görmek, hastalıklardan emin olmaya ve afiyete  delâlet eder.

Rüyada oruçlu olduğu halde unutarak iftar ettiğini görmek, bol ve helal rızka delâlet  eder.  Yine oruç tuttuğunu görmek, manevî mertebelere ve günahların mağfiretine, yeminin  yerine gelmesine delâlet eder.

Bir kimsenin rüyada Ramazan ayında oruç tuttuğunu görmesi, ilme, Kur’an-ı Kerim’i  ezberlemeye, sevinç ve hayra, şan ve şerefe delâlet eder.  Hasta kimsenin rüyada oruç tuttuğunu görmesi, hastalıktan kurtulmaya işarettir.  Rüyada Ramazan orucunu tutmak, korkudan emin olmaya alâmettir.

Yine rüyada  Ramazan’da orucun farziyetini ikrar ederek oruç tuttuğunu görmek, hatır ve hayale  gelmeyen bir yerden çabucak erişecek rızka ve nimete delâlet eder.

Bir kimsenin rüyada Muharrem ayının onuncu Aşure gününde oruç tuttuğunu  görmesi, takva ve veraya, güzel akıbete ve hacca adelâlet eder.  Rüyada Zilhicce’nin onuncu gününde oruçlu olduğunu görmek, son nefeste iman ile  gitmeye alâmettir.

Bir kimsenin rüyada orucu bozan bir işi işlediğini görmesi, ahdi bozmaya, sözünde  durmamaya, dünya sevgisini ahiret sevgisine tercih etmeye alâmettir.  Rüyada oruçtan sonra vaktinde iftar ettiğini görmek, hastanın şifa bulmasına ve birbiri  ardınca ferahlık ve sevinçlerin meydana çıkmasına delâlet eder.

BİR CEVAP YAZIN