Rüyada hamam görmek

Rüyada hamam görmek, kerih bir eve delâlet eder. Bu sebeple rüyada  hamama girdiğini görmek, kadın tarafından gelecek üzüntü ve kedere alâmettir.  Çünkü hamam şeytan evi ve günah yeridir. Pislikler orada temizlenir.  Cafer-i Sâdık (r.a.) demiştir ki: Hamam rüyası altı veçhe ile tâbir olunur:

a) Zevç ve kadın,

b) Gam ve keder,

c) Borç,

d) İşlerde durgunluk,

e) Sıdk,

f) Alacak…

Bazı kere de rüyada hamam görmek, hamamda hizmet eden kadın veya evin en  büyük hanımına delâlet eder.  Rüyada hamamda olduğunu görmek, güzel bir kadınla evlenmeğe delâlet eder.  Bir kadının rüyada hamamcı olduğunu görmesi, insanların salâhına ve menfaatine  çalışmaya işarettir.

Rüyada hamama girdiğini ve orada guslettiğini görmek, üzüntü, keder ve sıkıntıdan  halâs olmaya delâlet eder.  Rüyada hamama elbisesi ile girdiğini görmek, keder, gam, meşakkat ve hastalığa  alâmettir.  Hasta bir kimsenin rüyada hamama girip tabiatına uygun ılık su ile yıkandığını  görmesi, hastalıktan şifa bulmaya ve afiyete delâlet eder.

Ibn-i Kesir demiştir ki: Rüyada hamamda ot tutunup temizlendiğini ve guslettiğini  görmek, korku ve kederden kurtulmaya, hastalıktan şifa bulmaya ve feraha ermeye  delâlet eder.

Ebu Saidü’l-Vaaz demiştir ki: Rüyada hamam görmek, sultanın evidir. Oraya girdiğini  gören Allah’ın izniyle feraha vâsıl olur. Rüyada hamamda guslettiğini görmek, bütün  üzüntü ve kederlerden kurtuluşa işarettir.  Bazı kere de rüyada hamam görmek, şerre ve husumetli kimselerin evlerine delâlet  eder.

Rüyada, erkeklerle kadınları hamamda karışık olarak yıkanır halde görmek,  durumların muhtelif, âdetlerin bozulmasına, bid’at ve şüpheli şeylerin meydan  bulmasına delâlet eder.

Kişinin rüyada hamamı karanlık görmesi, zindan ile tâbir olunur. Rüyada güzel  kumaşlardan elbise giymiş veya güzel koku sürünmüş olduğu halde bir ölünün  hamamdan çıktığını görmek, yüce Allah’ın o kimseyi affetmesine alâmettir.  Rüyada hamamın sularının kan olduğunu ve halkın bu kanı vücutlarına döktüğünü  görmek, oruç gününde orucu bozmaya delâlet eder veya o kişi şüpheli günlerde oruç  tutar…

Nablusî (rh.a.) demiştir ki: Hamam ilim evine, tekkeye, cami ve kazanç ve borç yeri  olan çarşıya, mevsime, fasık tevbeye, sapık için hidayete, fakir için zenginliğe, hasta  için de şifaya delâlet eder.

BİR CEVAP YAZIN